Môžu rozchod a zmena práce spustiť tetániu?

Prvé prejavy tetánie sa u mňa začali objavovať už takmer pred dvoma rokmi. U mňa bol spúšťačom tetánie možno odchod z dlhoročnej práce, možno rozchod po niekoľkých rokoch a možno kombinácia oboch, keďže sa všetko udialo v pomerne rovnakom čase.

Prvým prejavom tetánie bolo zvýšené búšenie srdca, ktoré sa objavilo hocikedy, najčastejšie, keď som bol v kľude alebo som si to v kľude len ľahšie všimol a počas bežného dňa som si to neuvedomoval. Búšenie srdca nasledovalo „lietanie“ tlaku do celkom vysokých čísiel a tlak pod hrudným košom. Vtedy sa moje prvé kroky rozbehli k môjmu všeobecnému lekárovi, ktorý mi dal odporúčanku ku kardiológovi. Čakacia doba nebola pomerne dlhá a o cca mesiac som mal na sebe na 24 hodín holter, ktorý sledoval činnosť srdca. Po vyhodnotení neboli zistené žiadne nepravidelnosti, či poruchy rytmu. Ale spomenuté prejavy stále pretrvávali a pridali sa k nim aj žalúdočné problémy a doslova vibrovanie svalov. K tým žalúdočným problémom: asi necelý mesiac som mal pri každom jedle pocit na zvracanie, nechutilo mi a málokedy som niečo dokázal dojesť. Pri vyhodnocovaní výsledkov z kardiológie som všeobecnému lekárovi spomenul aj tieto ťažkosti (žalúdok a vibrovanie). Už vtedy padla v ordinácii otázka, či mám zvýšené stresy alebo sa niečo psychicky zaťažkávajúce deje. Pretože syndrómy, ktoré mu opisujem môžu súvisieť s tetániou. Vtedy som o tetánii a tetanickom syndróme počul prvýkrát.

Každopádne sme pokračovali v ďalších vyšetreniach na gastroenterológii, kde mi robili aj gastroskopiu (hadičku cez ústa do žalúdka), aby lekár vylúčil ochorenia žalúdka a iných orgánov. Nasledovalo sono vnútorných orgánov a ako inak, všetko bolo v poriadku. Človek si tak trošku začne pripadať ako hypochonder. Aj napriek všetkým pozitívnym správam z vyšetrení, problémy stále pretrvávali.

A čo spomenuté vibrovanie tela? Tak to bol pre mňa ťažký oriešok a sem tam sa objaví aj teraz. No rok bolo každé líhanie do postele o tom, že som vedel, čo bude nasledovať. Ak som nezaspal hneď, tak do cca pol hodiny mi začali vibrovať svaly. Najskôr na lýtkach, potom začali tŕpnuť ruky, kútiky úst aj jazyk. Keď sa to stalo prvýkrát, regulérne som všetkých a aj sám seba vystrašil, či to nie je infarkt. Ale infarkt v 34? Predýchal som to a opäť som sa ocitol u všeobecného lekára. Výhodou je, že môj lekár má v ambulancii možnosť natočiť EKG, ktoré bolo v poriadku, zobral mi krv a za pár dní mi mali volať s výsledkami. Dostal som ale aj odporúčanku k neurológovi. Po opísaní všetkých ťažkostí aj neurologička spomenula slovo tetánia. Rovnako nasledovalo odobratie vzorky krvi a odporúčanka na magnetickú rezonanciu a elektromyografické vyšetrenie (EMG). Priebeh EMG vyšetrenia mi bol vysvetlený tak, že pomocou nafúknutej manžety od tlakomera sa na niekoľko sekúnd obmedzí prívod krvi do ruky a na grafe sa snímajú vyvolané vzruchy, v pokoji aj pri zrýchlenom dýchaní. Druhá časť vyšetrenia sa týkala vodivosti nervových vlákien a poruchy svalov. Vyšetrenie prebiehalo pomocou elektród, ktoré sa prikladali k pokožke a vysielali elektrické impulzy do tela. Tou nepríjemnejšou časťou bola ihlová elektromyografia, kedy sa ihly zavádzali priamo do svalov. Výsledkom tohto komplexného vyšetrenia bola potvrdená tetánia.

Odporúčaním neurológa na základe vyšetrení bolo pravidelné dopĺňanie magnézia, ktoré sa stresom z tela rýchlo odplavuje a na upokojenie svalov vitamíny skupiny B. No a na upokojenie hlavy zvoľnenie tempa a nárokov, ktoré na seba kladiem, dychové cvičenia, jóga, pravidelný šport. Lekár mi povedal, že ak budem cítiť, že sa stavy opäť zhoršujú, môže mi predpísať aj Rx lieky na upokojenie, prípadne odporučiť pravidelne užívať voľnopredajné lieky na upokojenie.  

K tomu dychovému cvičeniu, s upokojením mi veľmi pomohlo cvičenie Chi-kung, na ktoré som sa prihlásil na jeden pobyt na Liptove a predýchať a upokojiť telo naozaj pomáha, teda aspoň u mňa. Nad týmto pobytom som dlho váhal, ísť medzi cudzích ľudí, učiť sa dýchať a meditovať? Ale niekedy nás okolnosti prinútia spraviť aj to, čomu sa bránime a po pobyte som bol sám sebe naozaj vďačný, lebo som cítil, že mi to pomohlo. Stále je ale pravdou, že ak ľahnem do postele a cítim, že tetánia sa opäť pripomína, začnem sa sústrediť na dýchanie. Ak toto nezaberá, pustím si podcast, jednoducho potrebujem niečo, na čo sa budem sústrediť a pričom zaspím. Podcast dohrá a ja spím. Tak, ako má tetánia milión prejavov, tak existuje veľa spôsobov, ako si pomôcť. Každému zaberie niečo iné, ale som rád, že si vieme poradiť. 

Miro (36)

Titulný obrázok: freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *