Vysoké pracovné tempo, domácnosť a krúžky detí mi do života priviedli tetániu

Som mamou troch detí, majiteľkou a zároveň riaditeľkou jednej menšej spoločnosti a do istého času som bola aj perfekcionalistkou na každom fronte. Sto percent som vyžadovala od svojich zamestnancov, od seba ako riaditeľky, od seba ako matky a od seba ako manželky. Až mi raz telo dalo veľmi jasne najavo, že stačilo a opadla som v práci.

Prvé náznaky, že sa niečo deje som cítila asi pol roka pred odpadnutím, ale povinnosti nepustili a všetko som odignorovala. Na bolesti hlavy som mala ibalgin, na únavu kávu, na tŕpnutie ruky a krútenie hlavy čas nebol. Pri riadení firmy a pri troch deťoch, učení sa s nimi a vození na krúžky a z krúžkov na mňa nezostával čas. Preceňovala som sa a nepočúvala som rady kamarátok a sestry, že takéto tempo nezvládnem. Vo mne ale vždy bola chuť dokázať všetkým, že všetko zvládnem, taká som bola už od malička. Bifloška, jednotkárka, fakulta manažmentu na červený diplom, všade a niekde som večne bola. Taký istý život som chcela aj pre moje deti, nech sú pripravené a vyzbrojené do života… Aspoň taký krátky úvod o mne.

Po pár minútach som sa po odpadnutí zobudila pod pracovným stolom a s kolegami nado mnou. Manželovi som sa moc zdôveriť nechcela, ale nakoniec som mu povedala, čo sa stalo a ráno ma zaviezol k lekárovi. Opísala som lekárovi všetky symptómy, ktoré som už dlhšie mala a nezabudol dať poznámku, kde som bola doteraz. Bolesť hlavy, bolesť žalúdka, tŕpnutie pravej ruky a prstov, únava a zmeny nálad. Bolo to také nevysvetliteľné prepnutie v hlave a zrazu som bola nervózna, smutná, až taká rozhádzaná a nevedela som sa upokojiť. Na žalúdok mi lekár predpísal kvapky a s tŕpnutím ruky ma poslal na vyšetrenie do neurologickej ambulancie. Povedal ale, že podľa neho všetko súvisí so stresom.

CT vyšetrenie hlavy a krčnej chrbtice bolo v poriadku. Záverom bolo, že drobné výrastky na krčnej chrbtici nemôžu spôsobovať moje problémy až do takej miery. Výsledky krvi potvrdili nižšie hladiny horčíka a vápnika. Lekárka mi spravila test očí, vyskúšala reflexy kladivkom, prstom som sa dotýkala nosa a pre tŕpnutie končatín odporučila aj EMG vyšetrenie a magnetickú rezonanciu, pre podozrenie na tetániu a vylúčenie sklerózy multiplex. Magnetická rezonancia sklerózu multiplex vylúčila a EMG vyšetrenie potvrdilo tetániu.

Mám odporučené užívať magnézium, vápnik, vitamín D, Neurol a dovolenku. Neurol si dám len naozaj výnimočne pol tabletky. Lekárka mi povedala, že ak sa neupokojím, prejavy tetánie sa budú len zhoršovať a vyčerpaním organizmu sa odpadávanie bude opakovať. Zobrala som to ako výstražný prst. Ale život sa nedá len tak zmeniť, ale hovorím, že som na ceste a ak na mňa prídu záchvevy, našla som jednu techniku, ktorá mi pomáha. Celá spočíva v tom, pomenovať 5 vecí, ktoré okolo seba vidím, 4 veci, ktorých sa dotknem, 3 zvuky, ktoré počujem, 2 vône, ktoré cítim a 1 chuť napríklad cukríka, ktorý mám v ústach. Cieľom je nemyslieť, nesústrediť sa na prejavy tetánie a donútiť mozog sústrediť sa len na tieto veci okolo a ukotviť sa v priestore. Držím palce.

Petra (44 rokov)

Úvodný obrázok je ilustračný, zdroj: freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *